A fogászati kezelések közül Budapesten az egyik gyakran végzett beavatkozás, a fogorvosok által rutinból végzett fogtömés.A II. osztályú üreg praeparálása során kiemeltük, hogy gyökérkezelt fogon a dentin fokozott törékenysége miatt indokolt az egész rágófelszínt - mintegy 1,5 mm vastag rétegben - amalgámmal fedni (vő. a 120. old. kifejtettekkel). Ha ilyen fogra készítjük a fogtömést, minden körülmények között rézgyűrűvel pótoljuk a kondenzálás idejére és az amalgám teljes megkötésének tartamára a hiányzó approximalis falakat. Ez esetben a rézgyűrű, természetesen, túlér occlusalis irányba a mintegy 1,5 mm-rel megrövidített fogon Budapesten a fogorvos - amennyire az antagonisták harapása engedi. így a rágófelszínt fedő amalgámot teljes egészében a rézgyűrűbe kondenzáljuk.
Ennek megfelelően kell a gyűrűt az aequatortól occlusalisan konturálni.
Ilyen esetben nem célszerű körmatricával zsaluzni, mert azt a tömés műveletének befejezte után rögtön el kell távolítani, a rézgyűrű viszont a következő órák során védi az egyébként fal nélküli tömésrészt, amely a lecsiszolt rágófelszínt fedi.
Amalgámból pótolhatjuk gyökérkezelt fog egész koronáját is a budapesti fogászaton, ha abból jóformán semmi sem tartható meg. Amalgámból a gyökércsatornában megerősített csap(ok) köré az egész koronát felépíthetjük. Ha a csap jól tart a gyökércsatornában, s az amalgámot is gondosan kondenzáljuk (hogy ezt megtehessük, ilyen esetben mindig rézgyűrűt kell a fogra - recte: gyökérre - applikálnunk!), a felépítés évekig jó szolgálatot tehet a betegnek a fogorvos.
Az amalgámfelépítés első lépése, hogy a gyökértöméssel ellátott gyökér- csatornába csapot vezetünk, s azt benne szilárdan rögzítjük. E célból el kell távolítani a gyökértömés legnagyobb részét (nagyobb Kerr-tágítóval, csapfúróval stb.), a csatornát oly bőre kell tágítani, hogy a csapot befogadja. Csapként többnyire nem nemesfémből készült huzalt használunk (igen jól bevált a Ni-tartalmú nikkelin, de a rozsdamentes acél is) vagy gyárilag készült, a facsavarhoz hasonló csapot. Ha huzalból magunk készítjük, 1,1-1,3 mm vastag, inkább nem kör keresztmetszetű huzalt használunk. Ennek legalább oly mélyre kell a gyökércsatornába érnie, amilyen magas az íny szintjétől a felépítés Budapesten.
A fogorvos Budapesten a fogászati tömés részleteit az alábbiak szerint írja le. A huzal occlusalis végét pásztorbotszerűen meghajlítjuk, ennek nem szabad elérnie a rágósíkot, ha a csapot a gyökércsatornába helyezzük. Többgyökerű fogon előnyös, ha U alakúra hajlított csapot rögzítünk két csatornában, a há- ormgyökerű felső nagyőrlőn pl. a két vestibularis gyökércsatornában, míg a palatinalis gyökércsatornába különálló csapot helyezhetünk. A házilag készült, tehát olcsó csappal szemben jobb tartást biztosít oly gyári csap(ok) használata, mely(ek) felvételére a gyökércsatornát hozzá illő fúróval tágítottuk, így a csap pontosan illik a csatornába. Keresztmetszete ne kör legyen, mert a kör keresztmetszetű csap elfordulhat.
A csapot a gyökércsatornában tejfelsűrűre kevert foszfátcementtel rögzítjük. A cementet esetleg szondával, Miller-tűvel, többnyire a Lentulo-féle gyökértömő műszerrel visszük a csatornába.
Amint a gyökércsatornát megtöltöttük cementtel, tövig belenyomjuk az előzőén kipróbált és jónak talált csapot. Amint a csap a cement kötése által rögzült, a tömendő fogra (gyökérre) rézgyűrűt helyezünk a 3. pontban leírtak figyelembevételével. Míg az orvos a gyűrűt adaptálja, addig készíti el az amalgámot az asszisztens. Ugyanúgy tömjük a fogat, ugyanúgy kondenzáljuk az amalgámot, mint nagy I. osztályú üreg esetén.
Hogy a csapos amalgámfelépítés tartását fokozzuk a fogászaton, igyekszünk még a gyökéren is bizonyos tartási formájú üreget alakítani, a subpulpalis fal mentén éleket is preparálhatunk, a cavum pulpaet egészben bevonjuk az „üregbe”, és a subpulpalis fal irányába szélesedén preparálunk stb. Csapos felépítést azonban nem csupán teljes roncsolt korona esetén készíthetünk, hanem gyökérkezelt fog MOD-üregében is Budapesten a fogorvos.
A csapos amalgámfelépítéssel helyreállított fogat nem kell, de lehet és szabad koronával borítani, hídpillérként is értékesíthető, ha e célra egyébként alkalmas (ép parodontium apicale és marginale).
Fogászati kezelés - amalgámtömés és helyettesítése modern eszközökkel. Néhány további izgalmas téma, mely olvasását mindenki számára ajánljuk: fogszuvasodás kezelése házilag, fogászati kezelés Budapest, 13. kerületi fogászat árai, fogtömés készítése.
Megosztás a facebookon