A fogorvos szerint zavart jelent a fogak fejlődésében — mégpedig a tejfogak mineralisatiójóban — a gyermek elszakadása az anyai szervezettől, átállása a placentán át történő táplálkozásról a bélcsatornán át történőre. Ez a tejfogak kemény szövetein — mind a dentinben, mind a zománcban — az ún. linea neonatalis formájában mutatkozik, amely élesen választja ketté e szöveteket, ezt a fogászat vizsgálja.
A méhen belüli élet folyamán képződött rész (gyakorlatilag mindig) szabályos, tökéletes szerkezetet mutat, a postnatalisan mineralizálódott részben több-kevesebb (általában inkább több, mint kevesebb) strukturális rendellenesség látszik.
A caries, fogszuvasodás dispositiós profilaxisa érdekében kívánatos ezt az átállást az újszülött számára megkönnyíteni azzal, hogy kielégítően és megfelelően tápláljuk (anyatejjel), s védjük mindennemű intercurrens megbetegedéstől (alimen-tatiós zavarok, meghűlés stb.). Fogorvosi szempontból előnyösnek tartjuk a csecsszopást, a vele járó izommunka fejlesztési ingert jelent a rágóizmok, a mandibulát mozgató, valamint a mimikái izomzat számára, s az izomzat funkciója a maga részéről befolyásolni tudja (örökletes tényezők mellett) az állcsontok vérellátását, növekedését, fejlődését.
Feltételezhető, hogy az állcsontok jobb vérellátása kedvező a csont mélyén elhelyezkedő, fejlődő, növekedő fogcsíra szempontjából is.
Legkésőbb 4—5 hónapos korában más táplálékot is kell kapnia a gyermeknek az anyatej mellett (gyümölcslé, főzelék stb.), vélekedik a fogorvos. A gyermek tápláléka az elválasztás után is folyékony-pépes, amelyben a tej, cukor, liszt, dara, gyümölcslé, passzírozott főzelék, krumpli játsszák a legfőbb szerepet. Amint fogai vannak a gyermeknek, mihamarabb át kell térni a folyékony-pépes étrendről a rágást igénylő táplálásra. Fontos, hogy a táplálékban a fogon könnyen megtapadó, erjedőképes finomított szénhidrátok mellett rostdús, kiadós rágást igénylő anyagok is bőven legyenek. Amikor a kisgyereknek áttör a foga, kifejezett igénye mutatkozik, hogy használatba vegye, hogy rágjon vele. Ezt az igényt ki kell elégíteni, e korban könnyen rá lehet szoktatni, hogy az evés egyben rágást is jelent, és nem egyszerűen az ételnek a szájban való ide-oda forgatásából és lenyeléséből áll.
A fogazat szempontjából kedvező táplálékot kell adni a gyermeknek nemcsak piciny korában, hanem felnőtt koráig. A kemény fogszövetek mineralisatiójához szükséges ásványanyagokat csak a külvilágból, tápláléka útján nyerheti. Ezért fontos kellő mennyiségű Ca, P, Mg, valamint jó néhány nyomelem — közülük a fogazat szempontjából mai ismereteink szerint a F-ion a legfontosabb! — kellő mennyiségének a fedezése. A honi étrend a Ca, P és Mg szempontjából általában kielégítő, a F szempontjából azonban az ország néhány körülírt vidékétől eltekintve elégtelen.
Jóllehet a zománc mineralisatiója az áttörés előtt befejeződik, az áttörőben levő és már áttört fog zománcfelszínén eleinte aránylag gyors, később egyre lassúbbodó ütemben ún. maturatiós folyamat játszódik le.
A maturatio nem alkalmas a zománc fejlődése és elmeszesedése során kialakult durvább, szabad szemmel vagy kis nagyítással (lupe) látható defektusok eltüntetésére, viszont tömöríti, egységesebbé teszi a zománc kristálystruktúráját, s ezzel növeli e szövet ellenállóképességét a savi ártalommal szemben a fogorvos. A maturatiónak kedvező környezetből a fog az áttörést követően kimutatható formában vesz fel Ca-, P- és F-atomokat, amelyek az apatitváz egyes csomópontjaiba beépülhetnek. Ha viszont az áttörő fog környezete nem a maturatiónak kedvez, hanem pl. savi valenciák vannak túlsúlyban, a fog gyorsan szuvassá válik. Az áttörést közvetlenül megelőző és követő — együttesen perieruptivnak nevezett — időszakban a dispositiós és az expositiós profilaxis ilyenképpen összefolyik: az áttörő fognak oly környezetet kell teremteni, amely a maturatiónak kedvez, s ezzel a fog ellenállóbbá válik a szuvasodással szemben.
A fogak fejlődésének és romlásának problémái. Néhány téma, mellyel érdemes lehet részletesebben is megismerkedni: gyermek fogászat árak, fogorvos keresése, fogszuvasodás kialakulása, fogászat 13. kerület, Budapest orvos.
Megosztás a facebookon